SON DAKİKA
Tarih : 2018.08.15 17:35:19

ABD’den Yeni Tehdit Hedefte THY Var

New York Times'a konuşan ABD yönetiminden üst düzey bir yetkili, rahip Andrew Brunson'ın bugün serbest bırakılmaması halinde Trump'ın Türkiye'ye bir dizi yeni yaptırım uygulamayı değerlendirdiğini söyledi. Olası yaptırımların hedefleri arasında THY de var. ABD Başkanı Donald Trump ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında tırmanan gerilimin, Suriye'de IŞİD'e karşı savaşırken iki ülke arasında istihbarat paylaşımı ve güvenliğin sağlanmasına dair işbirliğini tehlikeye atabileceği belirtildi.

ABD'nin New York Times gazetesi Amerikalı ve Avrupalı istihbarat ve terörle mücadele yetkililerinin konu hakkında uyarıda bulunduğunu yazdı. Sputnik'in aktardığına göre; New York Times'ın konuştuğu askeri komutanlar, “IŞİD'den kurtaran güç olan DSG'nin Ankara'nın talebi üzerine çekildiği Menbiç'te Amerikalı ve Türk askerlerin ortak devriyeye çıkması planlarının henüz hazırlık aşamasında olduğunu” söyledi. ABD öncülüğündeki koalisyonun İngiliz komutan yardımcısı Tümgeneral Felix Gedney, ''Ortak devriyeler tez zamanda başlayacak'' dedi.

TÜRKİYE’YE YENİ YAPTIRIMLAR

New York Times'a göre ABD'li rahip Andrew Brunson'ın serbest bırakılmasına yönelik müzakereler kilitlenirken Trump yönetimi Türkiye'ye bir dizi yeni yaptırım uygulamayı değerlendiriyor. Gazeteye konuşan ABD yönetiminden üst düzey bir yetkili, bunların arasında Türk Hava Yollarına (THY) kısıtlamalar getirilmesinin de olduğunu paylaştı. Trump yönetiminin Ankara'dan talepleri arasında Türkiye'de bir yıldır hapiste tutulan NASA'da görevli biliminsanı Serkan Gölge ve ABD'nin Türkiye'deki diplomatik temsilciliklerinde çalışan 3 Türkiye vatandaşının serbest bırakılması da var.

Ancak ABD yönetiminden üst düzey yetkili, Brunson çarşamba günü serbest bırakılmazsa kısa süre içinde Türkiye'ye karşı yeni yaptırımların uygulanacağını söyledi. Dün "Başkan Trump, rahip Brunson, elçilik çalışanları ve diğer Amerikan vatandaşlarının serbest bırakılmamasından dolayı hayal kırıklığına uğradı" açıklaması yapan Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, “Trump Türkiye'ye çok öfkeli'' vurgusu yaparken ''Türkiye'ye doğru şeyi yapma ve bu kişileri bırakma çağrısını sürdüreceğiz'' dedi. Gazeteye göre böylesi ortamda Türkiye'nin Washington Büyükelçisi'nin pazartesi günü Beyaz Saray'da temaslarda bulunması dikkat çekti.

Temaslara dair bilgisi olan bir kişi, Türk elçinin ABD'de İran'a yaptırımların delinmesi davasının odağındaki Halkbank ve hapse çarptırılan yöneticisi Hakan Atilla için taviz talep etti.

Yazarlar