SON DAKİKA
Tarih : 2017.11.09 12:36:27

Almanlar Uçan Otomobil Yapıyor

Uçan otomobil yarışı kızışıyor. Ruslar'ın 3 boyutlu yazıcıyla yaptığı uçan otomobil tasarımından sonra şimdi de Almanlar, yeni tasarım uçan otomobili tanıttı.

Lilium isimli havacılık şirketi, dikey iniş – kalkış yapabilen elektrikli jet için 90 milyon dolarlık arge fonu sağladığını açıkladı. Bir dizi görselle birlikte tanıtılan bu yeni araç için fon sağlayanlar ise Skype’ın kurucusu Niklas Zennström’ün şirketi Atomico, ve eski Twitter CEO’su Evan Williams’ın fon şirketi Obvious Ventures. 90 milyon dolarlık fon, Nisan ayında ilk testini başarıyla tamamlayan bu uçan otomobilin geliştirilme çalışmalarında kullanılacak.

Elektrikli bir motora sahip uçan otomobil, geleneksel jetlerle aynı çalışma prensiplerine sahip. Saatte 300 km hıza ulaşabilen bu otomobil, bir tam şarj ile 1 saatlik uçuş yapabiliyor. Motor sesinin de çok az olacağı uçan araçların, küçük şehirlerde yaşayıp büyük şehirlerde çalışmayı daha olanaklı hale getireceği ve megakentlerdeki nüfusun azalmasına katkı sağlayacağı da konuşuluyor. Yine bu araçların büyük şehirlerde şehir dışında olan havalimanlarına merkezden yolcu taşımacılığı da çok kolaylaştıracağı belirtiliyor.

Şirketin üst düzey yöneticisi Daniel Wiegand, ”Şehir merkezinden havalimanına taksiyle gitmek bazen 2 saati geçiyor ve fiyatlar tahminlerin üzerinde olabiliyor. Örneğin bizim araçlarımız uçan taksi olarak kullanılabilecek ve 2 saatlik mesafe 5 dakikada taksi fiyatına gidilebilecek” dedi.

Yorumlar

  • Bu habere ait bir yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

İsmiz :
 
Mail :
 
Yorumunuz :
 

Yazarlar

Tasarım ve Programlama: Gökçen Çağlar