SON DAKİKA
Tarih : 2019.02.11 13:19:43

En Mükemmel Uçak Tasarımı Ödülü Türk Kartalı’nın Oldu

Avrupa’nın en prestijli ödüllerinden German Design Awards’ta ‘mükemmel tasarım’ ödülü 10 yıl sonra bir uçağa verildi. Ödülü kazanan uçak modeli Türk Kartalı ALPINA oldu. Aquila ve Bursa Uzay ve Havacılık’ın sahibi olan Celal Gökçen, Türkiye’de üreteceği ‘Türk Kartalı ALPINA’ uçak tasarımının kazandığı Mükemmel Tasarım ödülünü aldı.

Uçağın AQUA ve 4 kişi kapasiteli ALPINA D-DSNB alternatifleri, “havacılık, deniz ve demiryolu taşıtları” kategorisinde altın ödüle layık görüldü. Alman hükümeti tarafından desteklenen bu ödül, 1969 yılından bu yana sanayi, üretim ve tasarım kültürünü desteklemek amacıyla veriliyor. Ödüller bu yıl Uluslararası Frankfurt Fuarı’nda sahiplerini buldu. Ödül törenine Celal Gökçen ve uçağın tasarımcısı ODTÜ Öğretim Üyesi Hakan Gürsu katıldı.

Celal Gökçen yaptığı açıklamada, "10 yılda ilk defa bir uçak bu yarışmada altın ödül aldı. Uçağın önemli bir ticari rakibi 2017 yılında bitmiş uçakla bronz ödül almıştı." ifadesini kullandı. Planlarının uçağın bu yıl içinde Türkiye’de üretilmesini sağlamak olduğunu söyleyen Gökçen, "İstenen sertifikasyonlara uyabildiği seviyede tabii ki Aquila'yı yerli yapacağız. Gönül istiyor ki yüzde 100'ünü yerli yapalım. Tüm bunları en erken 2021 yılı Mart ayına yetiştirebileceğimizi tahmin ediyoruz. Bu süreç epey kısa. Normalde uçaklar 4 ila 7 yıl arasında geliştirilebiliyor. Biz bazı çalışmalarımızı daha evvelden yaptığımız için bunları daha kısa zamanda yapabileceğimizi düşünüyoruz." dedi.

Yorumlar

  • Bu habere ait bir yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

İsmiz :
 
Mail :
 
Yorumunuz :
 

Yazarlar

Kod Ofis