SON DAKİKA
Tarih : 2017.08.17 13:16:58

Türkiye Rusya İş Forumu için 236 Rus İzmir’e geliyor

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) 15 gün arayla ikinci büyük iş forumu organizasyonuna imza atıyor. 3 Ağustos’ta Ekonomi Bakanlığı himayesinde Katar-Türkiye İş Forumu’nu gerçekleştiren EİB, 18 Ağustos 2018 tarihinde ise; DEİK ile Türkiye – Rusya İş Forumu’nu gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Katar ve Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesi amacıyla düzenlenen Katar – Türkiye İş Forumu’na Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Katar Ticaret ve Ekonomi Bakanı Ahmet Bin Jassim Al Thani katılmışken, Rusya – Türkiye İş Forumu’na Türkiye ve Rusya Federasyonu tarafından toplam 5 bakanın katılımı bekleniyor. Bu yıl “Enerji” teması ile 18-27 Ağustos 2017 tarihlerinde İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin fuarcılık şirketi İzmir Fuarcılık A.Ş. (İZFAŞ) tarafından 86'ncı defa düzenlenecek olan İzmir Enternasyonal Fuarı’na Rusya “Partner Ülke” olarak katılıyor.

Rusya’nın “Partner Ülke” olması çerçevesinde gerçekleştirilecek olan; Türkiye – Rusya İş Forumu’na Türkiye tarafından Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak katılırken, 236 kişilik Rus heyetine ise; Enerji Bakanı Aleksandr Novak ve Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov başkanlık edecek. Rusya – Türkiye İş Forumu, Türkiye- Rusya İş Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan ve Rusya – Türkiye İş Konseyi Başkanı Ahmet Palankoyev'in açılış konuşmaları ile başlayacak.

Rusya Federasyonu Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, Rusya Federasyonu Enerji Bakanı Aleksandr Novak, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü ve T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin konuşmaları sonrasında iki ülke arasındaki işbirliği anlaşmaları imzalanacak. Öğleden sonra Türk ve Rus tarafından katılacak firmalar arasında ikili iş görüşmeleri gerçekleştirilirken, eş zamanlı panel ve yuvarlak masa oturumlarında konu başlıkları; İnovasyon, Enerji, Turizm, Sanayi, Özel Ekonomik Bölgeler ve Bölgelerarası İşbirliği olacak. Türk ihracatçısı için Rusya’nın her zaman hedef pazar konumunda olduğuna işaret eden Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, Rusya ile Türkiye arasında son dönemde hızla normalleşen siyasi ve ekonomik ilişkilerin Rusya – Türkiye İş Forumu ile meyvelerini vereceğine inandıklarını kaydetti.

Yazarlar