SON DAKİKA
Faik Kaptan

DUYGUSAL YİĞİT DESTANI HAMASi

Elektronik alet yasağı polemiğinden artık gına geldi. Bizde bir söz vardır; “ Kör kör parmağım gözüne”. Yani, göze batacak kadar ortada. Bunu görmek için allame olmaya gerek yok. 
Bir de bu yasak ticari mi yoksa siyasi mi? Kavram kargaşası var. Bana sorarsanız, hamasi ve duygusal. Yani ABD’nin başlattığı Trump sonrası kendi halkına yönelik duygusal bir yiğitlik destanı.
Bakın olayları ardı ardına koyalım:
1- 11 Eylül’den başlayalım. 11 Eylül saldırıları sonrası John F. Kennedy Havalimanı’na inen ilk uçak THY. O zaman güvenliydik de, şimdi ne oldi?
2- Sözde tehlike Laptopların bataryaları. Bunları kargo bölümünde getirin diyorlar. Bu bataryalar kargo bölümünde içlerinde düzenek olmasa bile özellikle Lityum olanlar daha tehlilekeli değil mi? Bunu sizlerin uzmanları söylüyor. O zaman hangi akıl?
3- Mısır’dan kalkan bir Rus uçağnın bu nedenle düşmesi sonucu alınan bir karar deniliyor. Peki niçin Rusya’nın umurunda bile değil. 
4- Uygulama dışı kalan ülkeler o zaman daha tehlikeli. Neden mi? Uçak içinde aynı Wi-Fi’ye bağlanan bir laptop uzmanın elinde uçağın sistemine girebiliyor. Bunu da sizlerin uzmanları söylüyor. Buyurun buradan yakın.
5- Uygulama yaptırtan hava alanındaki kötü niyetli bir kargo çalışanı kargo bölümüne verdiğiniz laptopunuzdaki tüm bilgilerinizi kopyalayamaz mı? Hadi bakalım, kopyala yapıştır!
6- Peki İngiltere’ye ne diyeceğiz? Paranın yüzü tatlı değil mi? Sponsorluklar milyar sterlinleri geçtiyse, laptoplar da geçsin gitsin. Madem bu yasağı ABD ile birlikte uygulamaya başladın, peki niçin Katar, Abu Dabi ve Dubai’yi ayrı tuttun. Öyleyse ben söyleyeyim; THY’nin de bu bölgelerdeki en büyük rakibi olan Ethiad, Emirates ve Qatar Airways. Ne alaka ? Al sana alaka; Ünlü Arsenal Stadının adı, Emirates Arena, Manchester City kulübünün sahibi Birleşik Arap Emirlikli bir şeyh, Göğüs sponsorları ise Ethiad. İngiltere bu üç ülkeye uygulama yaptırmıyor. Neden acaba? 
Sonuç, arkadaşlar gerçekten bu işin içinde kurcalarsanız çok şey var. Atatürk Havalimanı’nın güvenliğini sorarsanız? İnanın 37 yıllık havalimanı muhabiriyim, hiçbir dönemde bu dönemdeki kadar güvenlik önlemi görmedim. Ben bile arınmış salonlara geçerken her seferinde kemerimi çıkartıyorum. Laptoplar birkaç kez cihazlardan geçiyor ve terminal giriş ve uçağa giriş kapılarında açılıp kattırılıyor. 
Bir çok ülkenin havalimanını gördük. Çoğu yol geçen hanı. O zaman iş başka. Bence sadece bir gözdağı. Gelecekte yapılanların getirecekleri korkusu. Yani ABD’nin başlattığı kendi halkına dönü kduygusal bir yiğitlik destanı. 
Zurnanın zırt dediği yer:
“ HAMASİ”

Yazarlar

Kod Ofis