SON DAKİKA
Yusuf Acıbiber

Tehlikenin Onlenmesi

Güvenlik tedbirleri ile tehlike arasında direk bir ilişki vardır. Tehlike varsa, tehlikenin ortadan kaldırılması veya kabul edilebilir seviyeye düşürülmesi gerekir. İşte bu noktada Güvenlik önlem ve tedbirleri devreye girer. O zaman tehlike nedir? Bir inceleyelim.
 
Tehlike suçlu profiline uygun, şüpheli insan ile tehdit objesi bir araya gelirse oluşur. Başka bir deyişle suç işleyebilecek birisi eline suçta kullanabileceği bir madde geçirirse, bu noktada güvenlik tedbirlerinin devreye girmesi gerekir.
 
El- kaide ve buna bezer din istismarcısı bazı terör örgütlerinin dizüstü bilgisayarların ekran arkalarına ve bataryalarına patlayıcı yerleştirerek elektronik bir düzenekle dizüstü bilgisayarların normal fonksiyonlarını sürdürürken bomba haline getirmeyi başardıklarını biliyoruz. TSA bu nedenle kabinde dizüstü bilgisayar taşınması yasağı getirdi. Çünkü bu bombayı X-Ray tabanlı cihazlar yardımıyla tespit edebilmek çok güç.
 
Bu noktada biz hemen bir eleştiri yağmuru başlattık. “-Niye bizim ülkemizde bu uygulama var?” Son kontrol noktasında Tomografi kullanalım vs. Bu çözüm önerilerini de maalesef                İŞİ GÜVENLİK OLMAYANLAR yapıyor. Tomografi cihazı hangi sistemle çalışıyor? Tomografi kullanarak bu tehdit materyalini tespit etmek mümkün mü? Bu olguyu hiç araştırmadan ve bilmeden öneri getirmeye çalışıyorlar.
 
Bizden bu uygulamayı isteyenler art niyetli olabilirler. Ancak biz ilk önce söyledikleri doğru mu? Bunu incelememiz gerekir.
 
Şunu anlamalıyız. Bu bir tehlike ve bizim ülkemiz de bu tehlikenin sınırları içerisinde. Örnek REİNA baskını, AHL baskını. Bunu önlemenin yolları vardır. Ancak doğru yolu bulmak için iki şey gerekir.
 
1-Aklımızı dilimizden çok kullanacağız,
 
2-Bilgi ve tecrübeye önem vereceğiz. Bilgisi ve tecrübesi olanlar konuşacak.

Yazarlar

Tasarım ve Programlama: Gökçen Çağlar