SON DAKİKA

Aslan Burcunda Tam Ay Tutulması (31 Ocak 2018)

22.06.2018 16:44

31 Temmuz'da saat 16:26'da kesinleşecek Aslan burcundaki Tam Ay Tutulması, Tarfa Ay Durağında netleşiyor;

Aslan burcunun 8. derecesinde başlayan bu durak için pek olumlu kabul edilmediği kayıtları mevcut. Bu dönemde özellikle dostluklara dikkat edilmesi önerilmiş. Gençler arasında başlayan yeni ilişkilerin, evliliğe hatta hamileliklere kadar gidebileceğine inanılmış. Bu dönemdeki tanışmalar bazen ani ayrılıklara da neden olurmuş. Gayrimeşru ilişkilere ve bu ilişkilerden doğabilecek çocuklara, cinsel saldırılara, gayrimeşru hamileliklere, ayrıca çocuklarla ilgili yüks ek ateşe neden olabilecek hastalıklara işaret ettiği söylenmiş. Aslan burcundaki 124 Saros no.lu Tutulma'nın dünya üzerindeki etki alanı ise aşağıdaki haritada belirtilmiş;

Amerika, Pasifik, Asya, Avustralya'dan izlenebilecek olan tutulma toplam 5 saat 17 dakika sürecek ve tutulmanın maksimum etkisi 1 saat 16 dakika devam edecek. Ay bu esnada kırmızı renge dönüşebilir. 124 nolu serideki son tutulma 2000 yılında gerçekleşmiş. Ay'ın dünyaya yakınlığı sebebi ile Süper Ay, bir ayın içindeki 2. dolunay olması sebebiyle Mavi Ay ve arka arkaya gerçekleşecek 3 Tam Ay Tutulma serisinin ilki olma sebebiyle de bir Kanlı Ay olarak nitelendirilmekte.. Tutulma derecesinin Draco takım yıldızı ile hizalanmasından bahsetmek istiyorum biraz ki hikayede rolü olan Ceres de tutulma haritasında Ay ile tam da aynı derecede kavuşum halinde. Giansar, diğer adı Alpha Lynx, sabit yıldızı etkisi var tutulmada; Neptün / Satürn ve Mars etkisindeki yıldız, parlaklık, görüş, zehirlenmeler gibi anlamlar içermekte. Bir kral olan Lyncus tarım sanatını halkına öğretmediği için Ceres yani bereket tanrıçası tarafından vahşi bir kediye dönüştürülür. kibirli kral, alında tanrıçanın gücünü kıskanmıştır ve Ceres'in en güvendiği ve en gözde çiftçisini öldürür. Lynx, kibirle, büyük vizyonlar ve arzularla, ayrıca da parlak gözlerle, görüşle ilglidir. Lynx'i gökyüzünde görmek oldukça zordur, ışığı zayıftır; bu kralın cezasıdır yani parlayamaz. Bu yıldız, Lynx ayrıca yalnızları temsil eder. Ceres ile diğer bir bağlantısı ise doğanın yasasına ve doğaya saygı gösterme gerekliliğidir.

Ay ile Ceres'in kuvvetli kavuşumu haritanın 2. evinde; Boğa burcunun doğal konumu ki haritada Venüs de tutulma derecesine karşıt pozisyonda. Bilgisini gençlere aktaran, saygın bir yaşlı bilge gibi. Çok vurgulu görünse de sabır ve irade ile başarısız olunan durumlarda bile olumlu sonuçlar bahşedebilir. Ceres'in bir özelliği de şifacı ve doğayı iyileştirici olarak kullanmasıdır; ekolojistler, şifacılar, yardımseverler, hostesler açısından destekleyicidir. En önemli yanı da güçlü bir iş ahlakı bahşetmesidir. İstanbul'a göre çıkartılan haritada ayrıca Yükselen derecesinde yine Ay'ın yönettiği Yengeç burcunu görüyoruz; Castor sabit yıldızı ile hizalanmış. Castor, Merkür doğasında, yaratıcı enerjiyi temsil etmekte. Yazarlarla yakın ilişkide olan Castor, acı ve travma olmaksızın kolayca ortaya çıkan başarı ya da yaratıcılık anlamında. Olaylara daha neşekli bakabilmeyi ve bazen de hafife alabilmeyi anlatıyor. Yazmanın yanı sıra anlatma, kendini ifade etme ile de ilişkili. Bazen başarısızlıkların da yanı sıra kol ve bacak kırıklarına işaret edebiliyor ve sıradışı haberlere yol açabiliyor. Olumsuzluk halinde sinirsel patlamalara yol açtığı gibi yayıncılar ve yayın organları, kanunlar, yasalar ile ilgili.. Geçtiğimiz yaz Regulus kavuşumlu gerçekleşen Güneş Tutulması fiziksel olarak oldukça güçlüydü. Şimdi hala cesaretin yüksek olduğunu görebiliyoruz, ancak yumurta kapıya dayanmadan son hamleyi yapmak da zor geliyor. Özellikle sahne arkasındaki kişilere bu dönemde daha fazla iş düşüyor. İnsanları ve olayları organize etmek, kontrol altına almak için uygun etkiler var. Aslan burcunun 2. dekanı oldukça koruyucu ve kollayıcı bir enerjiye sahip. Ancak ayarı da kaçırmamak önemli zira aşırı korumacılık ilişkilerde sorunlar da yaratabilir. Sanat ve sanatçılar için bu dekan olumlu enerjiler barındırmakta. Ursa Major'ın alanı, ki zaten Ceres enerjisi yoğun, anne koruyuculuğunu vurgulu hale getirmekte. Kadınlar, geleneksel anne modeli, yalnız ve çalışan anneler, anne olanların çalışma şartları gibi alanlara işaret etmekte. Kadın hakları, özgürlükleri, temel temaları, ebeveyn stilleri, velayet davaları, hamilelik izinleri ve hakları belki ücretleri gibi konular öne çıkabilir.

Ev işleri, evin konforu, emlak ve inşaat piyasası, milli konular bunlara dahil edilebilir. Bu durum ayrıca bilinçaltını, bağımlılıkları, ruh halimizi, annemizi, annelik içgüdüsünü, beslenmeyi, güvenlik ihtiyacımızı, aile bağlarını ve ilişkilerini anlatabilir. Bunun yanında bitkilerin, gıda ürünlerinin, hasatın, doğal kaynakların ve çevrenin gelişimini de ifade edecektir. Anneliğin ve korumacılığın zıt kutupları görünür olacaktır. Ülkemizde son zamanlarda üzüntü yaratan çocuk annelerin de önümüzdeki süreçte artabileceği maalesef söylenebilir ki bu tutulma etkisi ile bu konuya bir önlem alınması da sağlanabilir. Namus ya da kadın cinayetlerinde, suçlarında cezalar arttırılabilir. Doğum izni, çocuk bakımı, eşit ücret politikası konulu politik ve yasal tartışmalar artabilir. İş ve aile arasında denge oluşturmak da vurgulanan diğer bir konu olabilir. Bu dekanda kükreme enerjisi yoktur ama akıl yürütmekte korkusuz davranışlar sergilenebilir ve bunu kibarca ifade etmek isteyebiliriz. Aslan'ın 11. derecesi Jüpiter dekan yöneticiliğine sahip; Zeus etkisi ile Aslan kral güce ve iradeye dayalı emir vermekten hoşlanan bir form çizebilir ki organizasyon becerisinden bahsetmeye zaten gerek yok. Kaos içeren durumları ortadan kaldırmak, kibarca kendini ortaya koymak ve kabalıktan uzak durmak mümkün. Aslan'ın kükreyen ağzı, Ceres'in süper anne enerjisi ile birleşince pek de tatlı şeyler çıkmayabilir ama, dikkat. Duygusal açıdan bizleri daha duyarlı hale sokacak bu süreç, Temmuz ayı Güneş Tutulmasına kadar devam edecek; yani ortalama 6 ay ki ilk üç ay daha yoğun hissedilebilir. Neptün etkisi ile çelişkili duygu karışıklıkları, gerginlik, endişeler, bağımlı duygular ve bağımlılıklar, bulaşıcı bazı hastalıklar ki özellikle çocuklar üzerinde etkili, belki yanlış teşhisler, zehirlenmeler, paranoyalar, şüpheler, güvensizlikler oluşabilir. Dedikodu, skandallar, ihanetler, kayıplar ve hayal kırıklıkları bazılarımızı üzebilir; danışarak ve fikirlerde sağlamalar yaparak ilerlemede yarar var. Yaşamlarımızda sevgiye ve barışa hizmet etmeyen şeyleri temizleyip, çöpe atmak adına harika bir dönem. Ağustos 2017 Güneş Tutulmasından bu yana birincil ilişkilerimizdeki sorunları gün ışığına kavuşturabilir. Son 6 aydır işleriniz nasıl? Kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Güneş Tutulması ile birlikte ekilen tohumlar çiçek verdi mi? Değişimlerle baş edebiliyor musunuz? Tutulmalar tarih boyunca kötümser yorumlara neden olmuş; zira insanoğlu alışkanlıklarına çok bağlıdır ve beklenmedik değişimlerde üzülür, şaşırır, afallar. İnatla büyümeye, gelişmeye direnir..

İnatlaşıyorsanız bu tutulma süreci de sizi üzecek demektir. Umutsuzca temizlik gerektiren bu şiddetli enerjiden korkmayın. Duygusallığınız artacak ve psişik barometreniz yükselecek. Bazen sessizce oturup neyin yaklaştığını dinlemek gerekir. Gözyaşlarından ürkmeyin, bırakın aksın; onlar okyanus incisidir, ruhunuzu arındırır tam da tutulmanın yapmak istediği gibi bir temizlik getirir. Hoşgörüye önem verin, Venüs GAD ile birlikte; dokunduğu yerde kötü tarafları ortaya çıkarmaya meyilli. Afrodit bu kez biraz narsist ve sığ görünüyor. İlişkiler açısından, olumlu bir tutulma denemez ki sorunlu ilişkilerde koğuşlar kaçınılmaz olacaktır. Bazı aldanmalar, aldatmalar gün ışığına çıkabilir. İş dünyasında da önemli takım, ekip değişimlerine yol açabilir bu durum. Zorla işten çıkarılmalar ses getirici bir hale gelebilir. Eski tarzlara modern dokunuşlar yapabileceğiniz bir proje üzerinde iseniz, önemli başarılar elde edebilirsiniz. Kısaca toparlamak gerekirse bağımsız ve modern kadın imajının, kadın haklarının, kadınlara şiddet ve tacizin, çocuk istismarının ve çocuk annelerinin manşetleri süsleyeceği bir süreç denebilir. Juno etkisi ile eşit adalet ya da hak hukuk eşitliği belki cezaların, kanunların bu alanda ele alınması gündeme gelebilir. Bazı kayyum atanmış şirketlerin durumu da bu süreçte belirlenebilir. Teknoloji ve inşaat sektörü, emlak piyasası zorlanabilir. Bazı siber saldırılar gündeme gelebilir. Yola kimlerle devam edeceğimize bu süreçte karar verebiliriz. İçgüdüler ilişkilerde önemli rol oynayacak. İhtiyaç duyduğumuz güvenlik ihtiyacı kendini hatırlatacak. Uyumsuz ve boşa kürek çeken ilişkiler ve ilişkilerinde dürüst olmayanlar şans elde edemeyecek. Şüpheler yerli yersiz artabilir. Bitmez dediğimiz ilişkiler, ortaklıklar için cılız bir kibrit ateşi yeterli olabilir. Dedikodular ve skandallar, ihanetler, hayal kırıklıkları.. İletişim şirketleri, medya kuruluşları, yayıncılar ve gazeteciler, yazarlar, yok yok.. Meclis, siyasi liderler, bakanlarla ilgili sansasyonel olaylar, siyasilerin mal varlıkları hatta bazı muhalefet liderlerinin !!! gizli ilişkileri.. Eğitim sistemi, gençler, kadınlar, çocuklar, spor camiası ile ilgili yeni kanun tasarıları oluşabilir.

Ülke haritamızın 2. evinde gerçekleşecek tutulma için ekonomik zorlanmalardan bahsetmemek maalesef mümkün değil ki yurtdışı bağlantılı bankalar ilgili sorunlar daha görünür hale gelecektir. Zamlar ve faiz arttırımları duymaya devam edeceğiz. Altın fiyatları, borsa, döviz hareketleri hızlanacaktır. Tutulma, natal haritaya göre Requiem, Orcus, Democles gibi asteroidleri de aktive ettiği için, ayrıca uranyen prensipte Galaktik Merkez'e de dokunması sebebiyle, önemli bir devlet adamının ya da önemli birine hizmet eden yine önemli bir şahsın kaybı hepimizi üzebilir. İngiltere ki tutulma ile haritasında büyük kare formu oluşuyor, malum ABD, Rusya, İran ve Finlandiya çokça konuşulabilir. Kısacası 3 - 4 ay içinde önemli üzüntü yaratabilecek gelişmeler ülke gündemini sarsabilir. Yine ülke haritamızda Huya asteroidinin de aktive olması ile seller ya da su ile ilgili olumsuz gelişmeler yaşanabilir.

Yazarlar