SON DAKİKA

Başak Dolunayı (2 Mart 2018)

22.06.2018 16:43

2 Mart günü saat 03:53'te Başak burcunun 11. derecesinde bir Dolunay gerçekleşecek.

İstanbul'a göre çıkartılan haritanın Yükselen derecesinin 29 derece Yay burcunda olması ve Mc yani Tepe Noktasının Spica sabit yıldızı ile hizalanması ve Ic'ye yani Dip Noktasına yakın Uranüs yerleşimi oldukça ilginç gelişmelere yol açacak diyebiliriz. 6 derece Başak burcundan itibaren sınırları başlayacak olan Zebra Ay Durağı ise genel olarak olumlu gelişmelere, iş yaşamı, çiftçilik ve sağlık alanında başarılara neden olup, ekip biçmeye, bazı projelere start vermeye yardım ettiği söylenmiş. Sabit yıldızlardan ise Zosma ile hizalanmakta Dolunay derecesi; bu yıldızın ve bulunduğu dekanın etkisini geniş anlatmakta yarar var.

Haritanın ilişkili olduğu diğer yıldızlar ise aşağıdaki gibi; Asc / Sinistra: yoksunluk, yılanlar, zehirler, yalanlar, negatif enerjiyi dönüştürme gücü, kötülüğe kaşı mücadele, tıp ve şifa yeteneği, doktorlar ve tıp çalışanları ile ilgili bir yıldız. Mc / Spica: Ptolemy’e göre Venüs ve Mars doğasındadır. Kişi için başarı, tanınma ve zenginliği, sanat ve bilim sevgisini ifade etmesinin yanı sıra, masumlara haksızlık yapan, verimsiz, yani ürünsüz, vicdansız ve prensipleri olmayan bir kişiyi de gösterebilir, yüksek bilinç ve mücadele sonrasında gelecek büyük şans, başarı ve parlama ve üstün yetenekler. harika bir görünüm, kariyerinde çok önemli birinden gelecek şans, şöhret vaadeden bir yıldız. Dolunay yön. Merkür ile Mc yön. Venüs / Markab: Pegasus'un kanatlarını sembolize eder.

Mor ve parlak bir yıldızdır. Yaralanmalara karşı dikkatli olmayı ifade eder. Güneş ya da Ay ile birleşiyorsa büyük acıların arkasından gelecek ün ve başarıları, acı, ızdırap ve çileyi anlatır. Onur zenginlik ancak yasal problemler, melankolik özelliklerin vereceği ızdırap ve üzüntü, dramatik etkileri var. Patlamalar, yangın, yaralanmalar. Bunun yanında yüksek zeka ve düşünce hızı verir, uzun seyahatler, nakliye lojistik vs. entellektüellik etkileri arasındadır. Sıra 11 derecedeki Zosma'ya gelirse, kısaca şunlar sayılabilir; yalan, utanç, dengesizlik, zihinsel mutsuzluk, korku, mantıksızlık, egoizm, bencillik, ahlaksızlık, ahlaka aykırılık, Ay ile birleştiğinde depresyona, içgüdülerin artmasına, vizyonun genişlemesine yardım edebiliyor. İlaçlara bağımlılık ya da duyarlılık, ansiyete ya da kaygı yaratabiliyor.

Ben Zosma'ya biraz daha derinleşerek bakmakta fayda olduğunu düşündüm ve biraz araştırma yaptım. Zosma, kurban /kurtarıcı modelleri ile ilgili temaları ortaya çıkartmakta; Aslan takım yıldızında aslanın sırtında bulunan yıldız yöneticisinin de Balık'ta bulunduğunu göz önüne alırsak, şehit haberleri ile ilgili başlıkları beraberinde getirebilir. Bunun yanında takımyıldızın bu bölümü Ülkeler Astrolojisinde, krallarla ilişkilendirilmiş ve özellikle kralların veya kraliçelerin yükselişi veya ölümü, devlet başkanlarının seçimi ya da öldürülmesi, suikastları, katliamları, ekonomiyi ve borsayı, bir nevi hazineyi, ayrıca Vatikan'ı ve Avrupa Birliğini temsil ettiği söylenmiş. Bazı sadomazoşist eylemlerin ardında bu yıldızın etkisi bulunmuş; dolayısı ile önümüzdeki süreç için bu tarz haberlerin artması muhtemel. Bu kelime bir nevi sevmek/nefret etmek arasındaki duyguyu anlatıyor. Zosma sanki uyarı alarmı gibi bir etki verse de bunun yanında melankolik eğilimlere de neden olmakta. Bazı astrologlar Zosma'yı uyuşturucu bağımlılığı ile ilişkilendirmişler. Ancak Bernadette Brady, bu yıldızın Herkül'ün aslanı ezdiği yerde olduğunu savunur ve der ki "sistem tarafından istismar edilenlerin haritalarında bulunur. Zosma ile birlikte haritada etki alan gezegen, kişinin naifliği aracılığı ile ya da kurban rolüne yönlendirilmesi nedeniyle belki bir tür sosyal hizmet uzmanı gibi çalışmasına, bir şekilde sömürülmesine neden olabilir. Bu şan ve şöhretin yıldızı değildir; mağdurun kendiyle ve başkalarıyla başa çıkmak için kullandığı, görünmeyen bir etkidir." Buradan anlıyoruz ki karmik olarak aslında Zosma etkisi isteyerek bencil, egoist, ahlaksız vs. olmayı anlatmamakta. Bulundukları konumu kullanan, güçlü, ünlü ve bazı zengin kişilerin sanki bir şekilde karmik hesaplaşma için geri dönüşü gibi ifade edebiliriz. Mesela eski bir uyuşturucu bağımlısının şimdi uyuşturucuyu bırakmak isteyenlere danışmanlık yapması gibi düşünün. Zosma'nın Coxa yıldızı ile yakınlığı nedeniyle ise yıldızın psişik etkilerin yoğun olduğu zamanlara işaret ettiği söylenmeli. Bernadette Brady, Star & Planet Combinations kitabında yıldızla ilgili "muhafazakarları yani klasikçileri pasifize edici, başkalarının acısını nefret/zevk için kullanmayı ve acıdan beslenenleri de anlatabiliyor." demiş.Başak burcunun 2. dekanı sanki bir nevi günahkar ya da Aziz; dolayısı ile Ay burada pek rahat değil.

Yukarıda bahsettiğim gibi sadomazoşist duyguları yükseltebilir (örn. bu yıldız Madonna'nın natal Ay'ı ile kavuşumda ve Marquis de Sade'nin haritasında etkili). Bunun yaşamlarımıza etkisini sorarsanız, bu dolunay sürecini şöyle gözünüzde şekillendirmenizi tavsiye ederim. Ya sevgi dolu işini seven, merhamet dolu bir hemşiresiniz ya da hastalara işkence eden ve bundan zevk alan bir hastabakıcısınız. Hani geçenlerde sosyal medyaya düşen yoğun bakım bölümlerinde hastalarla alay eden hemşirelerin durumu gibi.. Tabii bu ruhun evrimine, ne kadar bilinçli olduğunuza bağlı. Uyuşturucu, ilaç ya da alkol kullanımı ile kendilerini bilinçsiz hale sokanlar, kendilerine ve başkalarına acı çektirirler ancak bundan keyif alırlar; bu şekilde görün derim. Olumlu olarak ise bu dekandaki etki, çok yetenekli, incelik ve detaylar üzerinde yaratıcılığını kullanarak üretim yapan, çalışan titiz esnaf ve zanaatkar kesimi adına mükemmel fırsatlar içermesi. Sanki bir mücevher sanatçısı gibi karmaşık ve hassas çalışma gerektiren stiller, projeler üzerinde yoğunlaşmak adına harika bir süreç denebilir. Ruhumuzu ve kalbimizi elimizdeki işlere rahatlıkla akıtabiliriz.

Bu uğraşların otorite figürleri, amirler ya da sunulan kişiler tarafından kritize edilmeden kabul göreceği söylenir Başak burcunun 2. dekanı ile ilgili. Hatta çevrenizde eleştirileri ile ün yapmış kişiler varsa, onların bile takdirini almak mümkün olurmuş. Ancak bu kişiler yine inatla aynı hatalarını yerli yersiz tekrarlarlarsa önemli yaralar alacaklar diye eklenmiş; zira İlahi Adalet temsilcisi Jüpiter olumlu açılarla destek vermekte. Başak burcunun ikinci dekanında bulunan Ay ile Neptün karşıtlığı, aşırı duyarlılıkla ünlü Neptün etkisini daha da vurgulayacaktır. Ay bilinçsiz şeyler yapma eğiliminde olursa, Neptün'ün olumsuzluklarına kolayca kurban gidebilir. Ay (kamu, halk, duygular) Neptün'ün kolaylıkla zordan kurtulma isteği nedeniyle basitçe hipnotize edilebilir, yani uyutulabilir. Ay ve Neptün karşıtlığı kasıtlı olarak aldatılmaktan ziyade bir çeşit kolay kurtulmak için basiti seçmeye ve sonuca razı olmaya neden olabiliyor. Ya da tam tersi zoru başarıp örneğin Florence Nightingale de olunabilir. İşte karşıtlığın en zor yanı ise ortalığa sis duman çökmüş olması ve görüşü engellemesi. Bu tabii fantastik / hayal dünyası için harika bir görünüm. Hani dolambaçlı, bol melodramlı filmler gibi. Ama tabii bu durum, en hassas ve merhametli olanı da olsa, bu aşırı hayalciliğin, gerçek dünyada pratik kullanıma uygun olmayabileceği ve hayallerin gerçekleşmesinin pek mümkün görünmemesi açısından oldukça riskli denebilir. Kısaca söylemek istediğim, son zamanlarda karmik olarak verdikleri sözleri tutanlar, vicdan rahatlığı ile işlerini yürütenler, zorunlu ruh bağlarına dayanan ilişkilerini temizlemeye kararlı olanlar açısından, yaşam sevincini canlandırıcı, gerçek duygu bağlarının oluşumuna yardım edecek bir süreci Güneş ışığı ile aydınlatacak olması. Artan duygusallıkla, pişmanlıklar sebebi ile birilerine kolayca "defol" diyebiliriz. Ancak süreci kontrol ettiğimizden ve kimse tarafından ne fiilen ne de duygusal olarak elimizin zorlanmadığından emin olmalıyız.

Güneş bilinçaltımıza ve gölge yanlarımıza ışık tutacak; gizlenecek yeri kalmayan beli de şeytani yanlarımıza. Bu rahatsızlık verici olabilir ve psikolojik olarak da bizleri yorabilir. Neptün'ün psikolojik rahatsızlıkları tetiklediğini hepimiz biliyoruz. Dünyalar arası perdeler dolunay zamanları iyice incelir; bu yüzden yaşamınıza neyi davet ediyorsunuz çok dikkat edin. Evet kurtulmak istediğiniz tüm bağımlılıklarınızdan bu süreçte kurtulabilirsiniz ama kapıyı arkalarından sıkıca kapattığınızdan emin olun. Bu Dolunay, 31 Ocak'ta gerçekleşen 11 derece Aslan Ay Tutulmasından tam tamına 30 derece ileride; sanki vücut bulmaya başlamış, 1.den 2. eve geçmiş gibi tutulma etkileri ve hasatın burcu Başak'ta. Sanki sembolik "ölüm"lerin, vazgeçişlerin ya da iptal edilen, bir şekilde devamlı ertelenen bazı projelerin tekrar hayat bulmasına olanak tanıyacak "doğum" gibi.. Gerçek Dünya'da Neler Olabilir; Satürn'den alınan destek sayesinde zorlayan şartlardan ötürü sorumluluk almak gerekebilir; bu sayede işlerimizde istikrar ve kalıcı başarı sağlamak mümkün olacak. Kötü alışkanlıkları bırakmak, kendimizi geliştirmek adına özdisiplin sağlamak, sabır ve kararlılık göstermek açısından olumlu etkiler var. Satürn ile sağduyu ve gerçeklik yanılgılarımızı temizleyebilir. Kararlarınızda mantık kullanmaya özen gösterin, duygular yanıltabilir. Olgun ve profesyonel kişilerden destek alabilirsiniz. Doktor ya da psikolog ya da kişisel bakım adına tedavi süreçleri açısından harekete geçmeye uygun. Beden ve ruh sağlığı için detoxlar yapma zamanı diyebiliriz.

İçgüdülerimiz ve ruhsal durumumuz bazı bilinçaltı korkularımızdan daha doğrusu vesveseli, endişeli halimizden etki alacak ki bu tuhaf duygular yaşamamıza yaşatabilir, rüyalarda kabuslar görülebilir. Hipnotik her türlü çalışmadan uzak durmakta yarar var. Duygusal hassaslık diğerlerini yanlış anlamaya ya da kafa karışıklıklarına zemin yaratabilir. Bu yüzden işlerimizle ilgili ekstra bir dikkat ve özen gerekli. Kolayca yanlış izlenimlere kapılabiliriz ya da bizler hiç de istemediğimiz izlenimler bırakabiliriz diğerlerinde. Birini aşırı yüceltme, idealleştirme, o kişinin olumsuz özelliklerini yok saymamıza, görmememize neden olabilir. Düşünceleri o yüzden bu süreçte çok net ve dürüstçe ifade etmekte yarar var. Dedikodudan kesinlikle uzak durmak en iyisi olacaktır. Diğerlerinin sizinle ilgili ne düşündüğüne sakın bu dönemde kafa yormayın. Cesaretiniz çok kolay kırılabilir, paranoyalar oluşabilir, kendinizi suçlu ve zayıf hissedebilirsiniz. Alkol, ilaç alımlarında dikkat edin, doz konusunda yanlışlıklar yapabilirsiniz.

Zehirlenmelere karşı dikkatli olmakta yarar var. Hayır işleri, ihtiyacı olanlara yardım etmek enerjimizi yükseltecektir. Yaşlıları, akrabaları ziyaret etmekle, sinemayla, müzikle, sanatla rahatlamak mümkün olabilir. Hayatı fazla ciddiye almaya kalkmayın sakın. Geçmişe çekilmek, eski fotolar, eski anılar arasında dolaşmak kolayca kendinizi ana kucağında hissetmenize yardım edecek. Araştırmalar yapmaya, bilginizi derinleştirmeye olanak tanıyabilir bu süreç; eğitim, yurt dışı alanları konusundan destekleyici etkiler var. Jüpiter ve Dolunay yön. Merkür orta noktasına denk gelen Pluto etkisi keskin ve çok önemli başlangıçlar ya da bitişler yaşatabilir hayatlarımızda. Şartlar hızlıca değişecektir, iletişim artacaktır ki bazen haddini aşan ifadeler oluşabilir. Medya, basın iletişim, inançlarla ilgili görevliler, yurtdışı konuları, gazeteciler, liderler, finans, su veya yağışlar nedeniyle yaşanabilecek olumsuzluklar, spor camiası, sahne dünyası, sağlık çalışanları, tarım, toprak ile ilgili konular ve tabii sınırlarımız gündem oluşturacak. Karmaşa içeren belirsiz tuhaf gelişmelere şahit olabiliriz. Obsessif takıntılı davranışlar kaygıları ve ruhsal takıntıları besleyebilir. Gerçekçi olmaya dikkat edin.

Ülkemiz haritasında Ay Düğümlerini tetikleyen Dolunay Suriye konusunda önemli gelişmelere neden olabilir. Mc noktasındaki Spica etkisi ile huzursuzluklara denge getirme arzumuzu ifade ediyor ki bir çoğumuza bu konum mesleki açıdan büyük fırsatlar getirecek. Önemli bilim adamlarımız, sanatçılarımızla ilgili haberlere şaşırabiliriz. Üzeri kapatılmış bazı olaylar özellikle tabii İstanbul'a göre çıkartılmış harita etkisi ile ortaya dökülebilir, zira Pandora asteroidi etkisi var. 8. ev etkisi ile miras, ortak kazanımlar, vergi, sigorta, yatırımlar, finans ve mülklerle ilgili gelişmeler yaşanabilir. Birçok şehir ya da ülke değiştirmek isteyen kişiler olacak etrafımızda. Eğitim müfredatı, çocuklarla ilgili taciz olaylarına çare ararken zina ile ilgili düzenlemeler, şeker fabrikaları ile kamuoyunun güç elde edişi Dolunay etkileri arasında sayılabilir. Bazı telekomünikasyon ve büyük aile şirketleri veya önemli ünlü ortaklıklar arasında çözülmeler yaşanabilir. Yaşamlarını sansasyonel yaşayan bazı ünlüler zorluklar yaşayabilir; abartılar bu dönemde zararlı etkiler verecek. Jüpiter / Venüs partil üçgen açısı ile önemli başarı haberleri alabileceğiz.

Umarım bu etki bazı gazetecilerin de özgürlüklerine kavuşmasına yardım eder. Zira yukarıda da söylediğim gibi Jüpiter'in İlahi desteğini hissedeceğimiz bir Dolunay süreci var önümüzde..

Yazarlar