SON DAKİKA

Kova Burcunda Güneş Tutulması (16 Şubat 2018)

22.06.2018 16:43

16 Şubat Cuma gününe hemen geçişte, saat 00:05'te Kova burcunun 27. derecesinde yılın ilk Güneş Tutulması gerçekleşecek. Güneş Tutulması, Güney Amerika, Antartika, Arjantin, Uruguay ve Şili'nin bir bölümünden görünür olacak yani ülkemizden seyredilmeyecek, ancak bir sonraki Temmuz Tutulması ülkemizden açıkça izlenebilecek.

İstanbul'a göre çıkartılmış haritada Plutonik 3 derece Akrebe oldukça yakın bir Asc derecesi ile karşı karşıya oldğuğumuzu görüyoruz ki; zaten ülkemizin Güneş'i de bu dereceye çok yakın.. *Asc / Miaplacidus yıldızı: (Satürn ve Jüpiter karakterinde) bilinmeyene yapılan yolculuklar ancak bu yolculukların büyük emek ya da yatırım istemesi. Yurtdışı, okyanus ötesi seyahatler, uzun iş seyahatleri, gemi kazaları, çok çalışanmak, organizasyon becerisi, iyi kariyer, yüksek mevkii; ancak zor açılarda başkalarının kötü muamelesine uğramak, kariyerde olumsuz gelişmeler, zorluklar gibi anlamlara sahip * Asc yön. Mars / Rastaban yıldızı (Satürn ve Mars karakterinde) çekicilik, yazı, spor, finans, sanat yeteneği ancak kazalara açıklık, saf güzellik, anatçı ve filozoflar ancak kötülükten başarı sağlayanlar, koruma içgüdüsü, defans mekanizması, zıtlıklar, sırlar, bilinmeyene keşfedilmemişe ilgi, yeraltı tünelleri, şanssızlıklar, dövüş sanatları kungfu karate özellikle Mars ile. * Asc modern yön. Pluto / Dheneb yıldızı (Mars, Jüpiter ve Pluto karakterinde ve zaten uzun süredir burada): savaş ve yönetme kabiliyeti, liderlik özellikleri, yardımseverlik, kan davaları, savaşlar, karışıklıklar, bombardımanlar, Nüfüzlu olmak ve hükmetmeyi ifade eder, intikam hissi.

Bu anlamlar bana tamamen Afrin Zeytin Dalı Operasyonunu anlattı zaten. * Tutulma derecesi / Gienah (Venüs ve Merkür karakterinde): Sanat, bale başarısı, evcil hayvanlara düşkünlük, hızla yükselmek ancak düşüş tehlikesi veriyor, dikkat gerektiriyor. * Tutulma yön. Satürn / Kaus Borealis ( Jüpiter ve Mars karakterinde): idealist, insancıl fikirlerin kurucuları, zihinsel etkinin kurucuları, şirket ve adalet duygusu, mesleki etik kurallar. * Tutulma modern yön. Uranüs / Kurdah (Satürn ve Jüpiter doğasında): kişinin yaşamında anne ya da baba çok önem teşkil eder, sorumluluk bilinci, yaşamda inişler yaşamak, güçlü ve saygı duyulan bir erkek figürü, ancak kendini çaresiz hissedebilir, kanı deli akan, kadın haritasında ise babayı temsil edebilir, aile üyelerinde kayıp, kızına yardım edemeyen baba, en yakın aile üyeleri ile ilişkilerde sorun verebilir.Kova burcundaki parçalı Güneş Tutulması, bundan anlıyoruz ki Güneş tamamen kapanmayacak, Güney 1 saros ailesinden ve Güneş 150 saros numarasına sahip. Bu ailede ve bu no.da en son 5 Şubat 2000 yılında bir Güneş Tutulması yaşamışız. Bu seri no.ya sahip saros ailesi 24/8/1729'daki tutulma ile start almış ve 29/9/2991'de sonlanacak.

Güneş Tutulmaları tarihte krallarla, başkanlarla, tüm düzenlerin yöneticileri ile ilişkilendirilmiş ve bireysel olarak da baba, ailenin baştaki erkek temsilcisine atıfta bulunulmuş. Kova burcunun 3. dekanında gerçekleşen tutulmalar için ise tarih boyunca tarım hayvanlarının, koyunların katliamları, telef olmaları söylenmiş. Güneş ve Ay'ın biraraya gelişi yani kavuşumları genel üretim ve oluşum dönemini ifade etmiş; ancak tutulmalar için müşterek sıkıntı dönemini göstermiş. Konuya giriş olarak biliyorum uzun oldu yazdıklarım ama hemen toparlamaya çalışacağım; bu tutulma haritasında gördüğüm en önemli etkileşimler, tutulma derecesine Venüs, Merkür ve Hygiea kavuşumu, ardından Jüpiter'in 1. evden Düğümlere karesi, Asc yöneticisi Mars'ın Neptün karesi veeeee kocaman bir Tanrı'nın Parmağı dediğimiz Venüs / Satürn ve Ceres kavuşumlu Mc arasında Yod açı kalıbı..

Bunların yanında ise Uranüs / Satürn-Hades, Pluto / Satürn-Hades, Mars-Neptün / Düğümler, Zeus - Apollon / Cupido - Chiron ilk bakılınca tetiklendiği görünen orta noktalar. Ardından yukarıdaki haritaya göre, tutulma derecesinin Antiscia noktası ilginç ki yine Asc derecesi olan 2 der. Akrep; Venüs'e bakınca Antiscia derecesi 23 Terazi ki çok severim, Spica yıldızı ile hizalanmıştır zira. Jüpiter günü Güneş saati gerçekleşecek olan tutulma, gecenin 5. saat diliminde ve Ay'ın hızı yavaş.; Ay son açıyı Güneş ile yapıyor ve ardından boşluğa giriyor. Oldukça cesaret verici, özgüveni yüksek ancak içten içe güvensizliklere endişelere de yol açabilecek bir durum. Bunların anlamı öncelikle Venüs / Merkür kavuşumu etkisi ile ilişkiler ve iletişim alanında yoğunlaşmanın olmasıdır; haberler, toplantılar, eğitim, ilk ve orta öğretim, komşularımız, yakınlarımız, informasyon, ticaret, nakliye, medya, gazeteler, karayolu, havayolu her türlü ulaşım, ticaret, pazarlıklar, kadınlar ve kız çocuklar, turizm, rasyonel akıl ve düşünce biçimleri, sağlık, ilaç sanayi vb gibi daha bir çok konuyu sayabiliriz. Yod kalıbı dedim; sanki Tanrı'nın Parmağı yani bizden daha yüce bir güç haritanın tepe noktasını en yükseğini ve Ceres'i işaret ediyor. Diğer ayağında Satürn ve Venüs var ki ilişkiler, maddi konular, kadınlar, verilen sözler, istikrar, taathhütler ve sorumluluklar demek. Ceres'in karanlık yüzünde depresiflik, umutsuzluk, kaçırılmalar, kuraklıklar var. Ceres biraz geleneksel bağlantıları da anlatır. Tutulma gününde, Roma geleneklerine göre Luperkalia diye bayram söz konusu. Kurt Lupus, kötü ruhları engellemek ve şehri arındırmak, temizlemek ayrıca, sağlığı, bereketi, doğurganlığı arttırmak için çalışır. Sanki bir nevi bahar yaklaşırken, yaşamlarımızda, evlerimizde geleneklerimize göre yapılan bahar temizliği gibi. Kova burcu özgürlük, özgünlük ve seçimlerimizle ilgilidir. Bizler hedef olarak neyi seçtik? Şimdi heyecan verici projelerle, teknolojiyi ya da yenilik içeren tarzlarda, sağlıklı, daha mutlu, daha tatminkar olmak için bu seçimler yolunda neler yapabiliriz? 31 Ocak tutulması kadınlarla ilgili bir çok durumlara ışık tutar özellikte idi; şimdi ise kadınlar, doğurganlık, anne çocuk ilişkisi, ergenlik, cinsel istismar, yozlaşmış cinsellik gibi alanlarda ilerlemeler kaydedilebilir; Yeniaylar gereğini yaptırır.

Astrolojide Güneş ve Ay kavuşumları en önemli görünümlerden biridir; parçalı tutulma önemli bir sürecin başlangıcını temsil ediyor ve bu süreç 6 ay.. Tüm olanakların masaya serilmesine ve planlarımızın başına geçme ile ilgili bize ışık tutacak. Eski düşünce kalıpları, eski alışkanlıklar, yaşamlarımızda eskimiş, yozlaşmış her ne varsa yenileri ile değiştirme zamanını bildirmekte. Temiz başlangıçlar için sanki start düğmesi ayarında. Merkür sayesinde hızlı ve adaptasyon açısından olumlu bir süreç; duygulardan çok mantığa değer verilecek. Fikir alışverişleri ve haberleşmeyi arttırıcı etkiler ki yayıncılar, gazeteciler, yazarlar, nakliye birlikleri, her tülü ulaşım gündem oluşturabilir; tutulma yaklaşmadan Elon Musk'ın projesi güzel bir örnek oldu. Genç insanlar, öğrenciler, tartışmalar, mülakatlar, internet ve sosyal medya, iş görüşmeleri vs. eklenebilir konulara. Sosyal medya, internet ya da teknoloji içeren, planladığınız hedefler, işler varsa, atağa geçme zamanı. Rahatlıkla pazarlıklar, alım-satım işleri gündeme gelebilir. Kavuşuma etki yapan Juno ile Venüs sayesinde evlilikler, ortaklıklar, yukarıda bahsettiğimiz iletişim içeren konuların konusu olabilir. Tarafların hakları önem kazanacak görünüyor; eşitlik önemli olacak. Ayrıca doğurganlıkla da ilgili bu görünüm, ergenlik dönemini, belki bu alanda haber oluşturabilecek yeni buluşları ifade edebilir.

Çocuk annelerle ilgili haberlere de şahit olacağız. Gerçek aşklar, evliliklere, bazı dostluklar aşklara dönüşebilir. Daha yüce anlamda ise Evren ile Bütün ile bir olma, bireysellikten ayrılmayı ve kollektife doğru bir yolculuğu da anlatmakta. Tutulmaya eşlik eden diğer bir asteroid Hygiea ise sağlık, ilaç ve ilaç kullanımı, hijyen, doğal ilaçlar, doktorlar, sağlık personeli, şifacılar, hastalar, hastalıklar, toksinler, zehirler, check-up'lar, ameliyatlar, yanlış teşhisler, diyetler, yakınların rahatsızlıklarından doğabilecek endişeleri ve kuruntuları hayatlarımıza taşıyabilir. Klasik ve modern ilişkiler, aile yapıları gündeme gelebilir; eşcinsellik ya da klasik aile yapısına uymayan ilişki modelleri örneğin. Bilimsel ya da teknoloji yardımı ile taohumlama, yumurtlama, hamilelik ya da doğurganlık veya üretim ile ilgili, klasik görüşlere uymayan yenilikler açıklanabilir. Ya da bu alanda kanser tedavisi konusunda buluşlar.. Uranüs tutulmaya ögürlük ve özgünlük katıyor dedik, yani seçim hakkı tanımakta. Belki cinsel tercihlerini ya da ilişkiler konusunda farklı görüşlerini şimdiye kadar kendilerine saklamış kişilerden cesaret içeren açıklamalar duyacağız; marjinalliklere şahit olacağız hatta hiç de ummadığımız kişilerden. Klasik ilişki modellerine özgürlük ve haklar daha önem kazanacak; aile yapısı ya da kadınlarla, çocuk gelinler ve çocuk anneler ile ilgili yasalar arifesindeyiz. Kadın hakları tüm dünyada artacak görünüyor.

Zihinsağlığuı ve beyin ile ilgili sağlık konuları, ilaçlar önem kazanacak. Doğum kontrolü, kadınlarda demir eksikliği, depresyonla mücadele bu listeye eklenebilir. Jüpiter yukarıdaki konuları büyütecek görünüyor; bizlerin yapması gereken ise farklı bakış açılarına saygı göstermek, önyargılı olmamak, araştırmak, ılımlılık ve disiplin. Böylece işlerin yoldan çıktığını hissettiğimiz alanlarda kontrol sağlayabiliriz. Bizleri artık bir yere götürmeyen, enerjimizi boşa harcatan tüm başlıkları geride bırakmak en doğrusu. Olumlu değişimlere ve kendimize odaklanalım. Etik değerlerle, inandıklarımızla bizleri karşı karşıya getirecek durumların ortasında kalabiliriz; Bu, sağlık, ilişkiler, alışkanlıklar, inatlaştığımız konularda ve egomuzla ilgili olabilir; zira Jüpiter haritanın 1. evinde. Değişimlere ılımlı yaklaşalım; bu bizi şaşkına dönmekten ve aykırılıklardan koruyacaktır. İlişkilerimize, güç birliklerine, fikir alışverişlerine ihtiyaç duyacağız; gerçekten güvendiğimiz kişilerden, partnerimizden, eşimizden, dostlarımızdan beklentilerimiz artabilir. Juno ve Venüs beraberlikleri, söze, nişana, nikaha yol açabilir, ortaklıklara yöneltebilir. Bireysel haritalardaki ters açılarla ise tam tersi mahekemeler ve sonlara işaret edebilir.

Yeni ilişkiler artabilir, hızlıca, bizler daha derin daha kalıcı olana meyil göstereceğiz. Öğrenci-öğretmen, yaşlı-genç gibi farklı statülerden belki çiftler artabilir. Yalanlar, aldatmalar, Mars ve Neptün karesi yoluyla, yanlışlık ve dürtüsel cinsel çekim nedeniyle yanlış ilişkiler söz konusu olabilir; sakın kendimizi aldatmayalım ve gördüğümüz olumsuzlukları aşırı iyimserlikle yok saymayalım. Bazı enfeksiyonlara, salgın hastalıklara özellikle cinsel hastalıklara karşı dikkatli olmakta yarar var. Skandal ilişkiler duyacağız ve endişeler, kuşkular yorgunluklara neden olabilir.

Jüpiter ve Pluto sayesinde fazla zorlamaya bile gerek kalmadan olumlu dönüşümler içine gireceğiz; yaratıcılığımız aktifleşecek ve profesyonel olduğumuz alanlarda bu da başarı vaad edecek. Bir şeylere reformist dokunuşlar yapma dürtüsü yüksek çalışacak; fırsatları dikkatlice değerlendirmekte hemen yok saymamakta yarar var. Ne dilediğimize, seçimlerimizin ne olduğuna dikkatimizi verelim; seçimlerimiz yolunda bize destek verebilecek bir tutulma var önümüzde. Tüm eksilerimizi artılarımızı gizlemek yerine onlarla beraber seçtiğimiz yolda ilerleme özgürlüğü yükselecek içimizde; biz her ne isek onu ortaya sereceğiz.

Paylaşılan sorumluluklar üzerinde eşit haklar önem kazanacak; bir çok konuyu tartışarak halletme yolunda istek duyacağız, kaçmayacağız. Farklı kişilerle farklı bakış açıları ile yollarımız kesişebilir. İyice tartmadan, görülen uyumsuzlukları küçümsemeden yaklaşalım yeni olana. Reform derken, tüm yaşamı alt üst etmeyelim.. Ülkemiz açısından önemli duayen sanatçı, sporcu kayıpları üzücü olabilir. Bazı önemli kuruluşlarda teknolojiye bağlantılı haberler gündemleri süsleyebilir. Önemli köklü şirketler arasında bazı birleşmeler, yeni ortaklıklar, hisse alım satımları ve bunun yanında önemli bazı ilaç firmaları ile ilgili haberleri alabiliriz. Yeni havaalanları ya da uçaklarla ilgili bazı gelişmeler duyulabilir; havaalanları ile ilgili inşaat firmaları ya da ticari ilişkilerle ilgili haberler çıkabilir. Hayvanlardan geçebilecek bazı salgın hastalıklar ya da yanlış teşhislerle ilgili sarsıcı manşetler görebiliriz. Nükleer enerji ile ilgili santraller konusunda halkın daha ses getirici itirazları oluşabilir. Bankacılık, ekonomi alanında yeni krizlerle karşı karşıya kalabiliriz.

Özellikle yabancı ülkelerle bağlantılı olarak bankacılık alanında zorlayıcı durumlar oluşabilir. Muhalefet tarafından partilerarası müzakerelerin hızlıca artması, olmaz dediğimiz birlikteliklerin oluşabileceğini söylemek gerek. Toprak ve hayvancılıkla ilgili olarak bazı gelişmeler, yurtdışından ithalat konuları maalesef zamanında alınmayan önlemlerin sonucu olarak ekonomide zorlayıcı şartların gelişimine neden olabilir; gıda ve ithalatı konusunda problemli gelişmeler hızlıca gelişebilir.

Yazarlar