SON DAKİKA
Tarih : 2018.02.19 17:19:20

Başbakan Yıldırım, Merkel’e FETÖ’cü Teröristlerin Listesini Verdi

Avrupa turu kapsamında gerçekleştirdiği Almanya ziyaretinde Angela Merkel ile de görüşen Başbakan Binali Yıldırım, Alman mevkidaşına özel bir liste verdiği ortaya çıktı. Başbakan Yıldırım'ın "Adil Öksüz'ün yurt dışında olduğunu biliyoruz, polisimiz getirmek için her türlü yolu arıyor. Sizler de yardımcı olun" diyerek bazı FETÖ üyelerinin isimlerinin yazılı olduğu listeyi Merkel'e verdiği belirtildi. Başbakan Binali Yıldırım'ın Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşmesinde, Türkiye'nin iadesini istediği darbecilerin isimlerini ilettiği ortaya çıktı.

ADİL ÖKSÜZ'ÜN YURT DIŞINDA OLDUĞUNU BİLİYORUZ

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile yapılan ikili görüşmelerde FETÖ konusunun gündeme geldiğini belirten Başbakan Binali Yıldırım, son dönemde PKK'ya karşı tavrını sertleştiren Almanya'dan aynı tutumu FETÖ konusunda da beklediklerini kaydetti. Yıldırım şunları söyledi: "Adil Öksüz'ün yurt dışında olduğunu biliyoruz. Polisimiz, istihbarat örgütümüz bunu ülkemize getirmenin yolunu aramaya devam edecek. Çok çeşitli ihbarlar geliyor, 'filan falan yerde görüldü' diye. Bu konu gündemden düşmüş değil. Kendilerine (Merkel), 'Bu veya diğer FETÖ örgüt elemanları konusunda destek olursanız memnun oluruz' dedik. Aslında Almanya son zamanlarda bölücü terör örgütüne karşı tutumunu sertleştirdi. Aynı şeyi FETÖ teröristlerine karşı da yapmasını bekliyoruz."

MERKEL'E ÖZEL LİSTE VERİLDİ

Başbakan Yıldırım, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşmesinde, Türkiye'nin iadesini istediği darbecilerin isimlerini iletti. Alınan bilgiye göre görüşmede Yıldırım "Gülen ve FETÖ, PKK gibi tehlikeli, hafife alıyorsunuz. Bazı iltica taleplerine karşılık vermeden bizimle temasta olmanızda fayda var. Bu teröristlerden bazıları var ki doğrudan darbede yer almış, ciddi şekilde suç işlemiş ve cezalandırılması söz konusu olan isimler. Bunların ilişkilerimizi bozmasına izin vermemeniz gerekir" dedi. Darbe girişimini şiddetle kınadıklarını anımsatan Merkel ise "Kimler mesela?" diyerek isim sordu. Merkel'in "Yazılı dursun elimizde" talebi üzerine Türk heyeti isimleri liste halinde verdi.

Yazarlar