SON DAKİKA
Tarih : 2019.05.15 16:32:23

Türkiye’nin İlk Türk Tescilli Yangınla Mücadele Helikopterleri Göreve Hazır

Dünyanın önemli helikopter üreticilerinin Türkiye distribütörlüğünü yapan Kaan Air, Türkiye’de bir ilk’e daha imza atarak satın alma yoluyla filosuna kattığı 3 adet son model Kamov Ka-32A11BC tipi helikopterle orman yangınları ile havadan mücadele için hazırlıklarını tamamladı. Kaan Air’in filosuna kattığı Türk tescilli Kamov KA-32A11BC tipi helikopterler, Türkiye’nin kanayan yarası olan orman yangınlarına havadan müdahale edilmesinde büyük fayda sağlayacak. İtalyan Leonardo Helicopters’ın Türkiye distribütörü ve yetkili bakım merkezi olmasının yanı sıra, Amerikan Gulfstream iş jetlerinin Türkiye ticari satışlar temsilciliğini de yapan Kaan Air, filosuna kattığı Kamov KA-32A11BC helikopterlerinin üreticisi Russian Helicopters firmasının da Türkiye distribütörü.

Yangın söndürmede ilk kez Türk bayraklı ve Türk tescilli helikopter kullanılacak

Türkiye’deki orman yangınlarıyla mücadelede kullanılan helikopterler genellikle yurtdışından kiralama yoluyla tedarik ediliyor. Kaan Air, hem kendi adına hem de Türkiye adına çok önemli bir adım atarak yaptığı bu yatırımla filosuna kattığı üç adet son model yeni Kamov Ka-32A11BC tipi helikopter ile milli sermayenin yurt içinde kalmasına büyük katkı sağlayacak. Kamov Ka-32A11BC tipi helikopterler yangınla mücadele operasyonlarının yanı sıra ağır yük taşıma amacıyla da kullanılabiliyor.

5 tona kadar yük taşıyan helikopter

Dünyada ağır yük taşıma ve orman yangınlarıyla mücadele öncelikli olarak tercih edilen Kamov Ka-32A11BC tip helikopterler, sahip olduğu farklı aerodinamik yapısı ve pervane sistemi ile buzlanma şartları da dahil olmak üzere her türlü hava şartlarında uçabilme özelliğine sahip. 5 ton su taşıma kapasitesi ile Türkiye’nin yangınla mücadelesinde çok önemli fayda sağlayacak olan helikopterler, saatte 260 km süratle uçabilmenin yanı sıra, 650 kilometre uçuş menziline sahip olup, Kabin içinde 3700 kg, harici yük olarak 5 tona kadar yük taşıyabiliyor.

Pilot temininde zorluk yaşanıyor

Orman yangınlarının ülkemizin kanayan yarası olduğunu söyleyen Kaan Air Genel Müdürü Kemal Süler; “Orman Genel Müdürlüğü’nden aldığımız veriler; son on yılda çıkan yangınlarda yıllık ortalama yaklaşık 10 bin hektar orman yandığını gösteriyor. Bu ülkemizin göz ardı edilemeyecek ve her türlü tedbirin alınmasını gerektiren bir problem. Yaklaşık 50 milyon dolarlık yatırım ile Türk bayrağı altında uçmaya hazır , 3 adet Kamov KA-32A11BC tipi helikopterleri filomuza katarak çözüm odaklı bir katkı sağlacağımıza inanıyoruz. Bu helikopterlerde görev yapacak pilotlarımıza ve teknik ekibimize gerekli tip eğitimlerini aldırdık.

Bizim amacımız, orman yangınlarıyla mücadelede hem hava aracı hem personel bakımından en kısa sürede yurtdışına bağlılığı ortadan kaldırmak. Tabii ki öncelikli dileğimiz bu helikopterleri kullanmak zorunda kalınmasın, ancak tedbir olarak olası bir yangında en donanımlı helikopterlerle müdahale etmek ormanlarımız ve geleceğimiz için çok önem teşkil etmekte. Kaan Air olarak bu konudaki yatırımlarımıza devam etmeyi amaçlamaktayız ancak Devletimizin de bu konuda desteğini bizlerden esirgemeyeceğini umuyoruz.

Yazarlar