SON DAKİKA
Tarih : 2017.01.17 15:20:32

Türkiye’den Uluslararası Basına ‘THY’ Tepkisi

Başta Reuters, AFP ve BBC olmak üzere birçok uluslararası yayın organının Kırgızistan’da düşen Türk uçağının, THY uçağı olduğunu duyurması, sosyal medyada tepkilere neden oldu. Söz konusu yayın organları saatler sonra düzeltme yayımlayarak, uçağın ACT Havayolları’na ait olduğunu belirtti. AK Parti Adana Milletvekili ve Avrupa Konseyi Türk Delegasyonu Başkanı Talip Küçükcan da BBC’nin ilgili haberini kınayarak, 'BBC World yaptığı yalan ve yanlış haberle küresel marka THY’ye leke sürmeye ve güven duygusunu sarsmaya çalışıyor' dedi.
 
Uluslararası basındaki ‘THY uçağı’ iddialarının ilk kaynaklarından biri Reuters haber ajansı oldu. Reuters, Kırgız hükümetinden yetkililerin açıklamalarına dayandırdığı haberini saat 06.00 sularında geçti.
 
Saat 07.30’da da AFP, düşen uçağın THY’ye ait olduğu iddiasını ortaya attı.
 
Reuters saat 08.00’de haberini, uçağın ACT Havayolları’na ait olduğunu belirterek güncelledi.
 
AFP ise 10.30’da servis ettiği haberinden, ‘THY’ bilgisini çıkardı ve 11.45’te yayımladığı düzeltmede, 'Kırgız hükümeti yanlışlıkla uçağın THY’ye ait olduğunu belirtti' ifadesini kullandı.
 
BBC O TWEET’İ UZUN SÜRE SİLMEDİ
 
İngiliz kamu yayın kuruluşu BBC’nin internet sitesinin manşetindeki haberde de 'Hong Kong’dan kalkan THY uçağı evlerin üzerine düştü' başlığı atıldı. Uzun süre manşetten bu başlıkla verilen haberdeki 'THY iddiası' uzun süre sonra kaldırıldı.
 
BBC’nin Twitter hesabından TSİ 07.35’te atılan tweet ise yaklaşık altı saat sonra silindi.

Yazarlar